Czy wiesz, ile snu potrzebuje człowiek, by wypocząć i w pełni zregenerować swój organizm?

Czy wiesz, ile snu potrzebuje człowiek, by wypocząć i w pełni zregenerować swój organizm?

 

Odpowiednia dawka snu potrzebna jest każdemu człowiekowi. Dzięki temu ciało i umysł odpoczywają oraz mają szansę na regenerację. Tylko wypoczęty organizm jest w stanie prawidłowo funkcjonować i sprostać codziennym obowiązkom. To ważne, by nie skracać tego czasu, gdyż nic dobrego z tego nie wychodzi. Czy wiesz, ile snu potrzebuje człowiek?

 

Zadbaj o komfortowe warunki swojego snu

 

Nim wyjaśnimy, od czego zależy to, ile godzin snu potrzebuje człowiek, warto podkreślić, jak ważne są odpowiednie warunki do niego. Kluczową kwestią jest wybór materaca i pościeli, w jakiej spędzasz jedną trzecią doby. Bawełniane poszewki zapewniają najlepszą cyrkulację powietrza, a do tego są wytrzymałe, miękkie i delikatne. Warto też pamiętać o regularnym praniu całej pościeli, co powinno się robić mniej więcej co dwa tygodnie. Zapobiegnie to gromadzeniu się nieczystości w postaci brudu, potu i roztoczy. Przed snem koniecznie wywietrz pokój i zadbaj, by panowała w nim ciemność.

Bardzo ważne jest, aby przed snem zrezygnować z elektroniki. Komputery i smartfony emitują niebieskie światło, które hamuje wytwarzanie melatoniny, zwanej hormonem snu. Minimum godzinę przed zaśnięciem powinieneś więc odłożyć sprzęty i zastąpić je książką.

 

Ile snu potrzebuje człowiek, by być wypoczętym?

 

Komfortowe warunki snu z pewnością ułatwiają przesypianie nocy. To ważne, szczególnie dla osób starszych, które dość często wybudzają się przedwcześnie. Błędnie zakłada się, że z wiekiem zmniejsza się nasze zapotrzebowanie na sen, a to dlatego, że niektórzy nie są w stanie spędzić w łóżku tylu godzin, ile powinni. W efekcie ich organizmy są niedospane, co z czasem może prowadzić do większych problemów zdrowotnych. Ile w takim razie snu potrzebuje człowiek? Niemowlęta śpią nawet 16 godzin, a dzieci od 10 do 14, jednak optymalna ilość snu dorosłego człowieka to 8 godzin.

Sen jest bardzo indywidualną kwestią, a podane widełki są orientacyjne. Dlatego najważniejsze to obserwować siebie i spać, gdy czujesz, że taka jest Twoja potrzeba.

 

Zbyt mała ilość snu wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie

 

Jedna zarwana nocka, raz na jakiś czas, jeszcze nikomu nie zaszkodziła, jednak długotrwałe niedosypianie już tak. Gdy nie śpisz tyle, ile potrzebujesz, pojawiają się kłopoty z pamięcią i koncentracją, a Twoje reakcje są wyraźnie spowolnione. Mogą pojawić się halucynacje oraz zauważalny spadek odporności. Doświadczasz wtedy przeraźliwego zimna, a przed oczami pojawia się coraz więcej dziwnych obrazów. Długotrwałe kłopoty z bezsennością prowadzą do otyłości, skoków ciśnienia i zaburzeń przemiany materii. Nie pozwól sobie na to i dbaj o komfort swojego snu.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl