Jak często zmieniać pościel? Przeczytaj, co musisz wiedzieć o higienie w sypialni

Jak często zmieniać pościel? Przeczytaj, co musisz wiedzieć o higienie w sypialni

Sypialnia jest bardzo ważnym miejscem w każdym domu. To w niej Twój organizm się regeneruje i spędza przynajmniej kilka godzin na dobę. W tym czasie ciało człowieka pracuje i wydziela różne substancje oraz jest narażone na kontakt z tym, co znajduje się na poduszkach, prześcieradle i kołdrze. Po pewnym czasie jest to doskonałe środowisko do rozwoju roztoczy, a także gromadzenia się kurzu. W takim razie, jak często zmieniać pościel, żeby uniknąć nieprzyjemności? Zapraszamy do przeczytania materiału.

Dlaczego regularna wymiana pościeli jest wskazana?

Zdarza się, że niektórzy ludzie lekceważąco podchodzą do regularnej wymiany pościeli. Jest to duży błąd w utrzymaniu zdrowia i higieny. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu naskórka, który odpada każdej nocy z naszego ciała. Nawet gdy śpisz w piżamie on i tak osadza się na poszczególnych częściach pościeli. Jest to pierwszy element do stworzenia idealnego środowiska dla rozwoju roztoczy. Jeśli dodasz do tego wilgoć, która również się zdarza podczas upalnych, letnich nocy lub bezpośrednio po kąpieli, to ostatecznie masz wszystko, czego te mikroorganizmy potrzebują do życia. Dlatego trzeba z nimi walczyć. W jaki sposób? Przez regularną wymianę pościeli oraz częste wietrzenie sypialni. Zatem, jak często zmieniać pościel, żeby być zdrowym?

Jak często zmieniać pościel? Raz w tygodniu, tak mówią eksperci

Wielu ekspertów rekomenduje zmianę pościeli raz w tygodniu. To oznacza, że na miesiąc potrzebujesz czterech kompletnych zestawów, które trzeba odpowiednio wyprać, wysuszyć i przygotować do wymiany. Dodaj do tego ręczniki, które również należy zmieniać raz w tygodniu i mamy spory wydatek na wodę, środki czystości oraz samą pościel. Dlatego też bardzo rozsądnym posunięciem jest wydłużenie tego czasu o jeden tydzień. Jak często zmieniać pościel? Raz na dwa tygodnie lub w zależności od potrzeby, gdy coś się zabrudzi to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które zachowa w dobrej kondycji domowy budżet.

co musisz wiedzieć o higienie w sypialni

W jakiej temperaturze prać pościel? Stosuj się do zaleceń producenta

Skoro omawiany jest temat regularnej wymiany pościeli, warto wspomnieć również o jej praniu. W jakich temperaturach zginą wszelkie zanieczyszczenia? Z reguły temperatura na poziomie sześćdziesięciu stopniu Celsjusza zabija większość drobnoustrojów. Jednak przed włożeniem pościeli do pralki trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta, ponieważ delikatne tkaniny mogą wymagać zupełnie innych warunków. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl