Mikrofibra jest tkaniną, która cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ma wiele zalet i można wykorzystać ją zarówno w przemyśle tekstylnym, jak i gospodarstwie domowymi. Choć może sprostać wysokim wymaganiom, przed zakupem produktów wykonanych z tego materiału warto dowiedzieć się, jak prać mikrofibrę, by jej nie uszkodzić? Dziś odpowiemy Ci na to pytanie!
Czym jest mikrofibra?
Mikrofibra (często nazywana również mikrofazą lub mikrowłóknem) to mieszanka ultracienkich włókien poliamidowych i poliestrowych. Są one nawet kilkadziesiąt razy cieńsze od materiałów takich jak jedwab, bawełna czy wełna. Wszystko dlatego, że mają unikatową budowę strukturalną. Jednocześnie mikrofibra charakteryzuje się wyjątkową trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Daje to możliwość wykorzystania jej w niemal każdym sektorze produkcyjnym. Wytwarza się z niej m.in.:
- ściereczki do sprzątania i mopy — doskonale radzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami;
- koce i pościele — dobrze trzymają ciepło, są delikatne i miłe w dotyku. Z mikrowłókien produkuje się także ciepłe śpiwory i poduszki;
- odzież — ubrania są odporne na działanie wilgoci i nie gniotą się;
- buty — do ich wytworzenia używa się mikrofibry z domieszką bawełny, która wyglądem przypomina zamsz.
Produkty z mikrofazy — cały szereg zalet!
Pierwszą z listy zalet, bez dwóch zdań jest jej wysoka chłonność. Ten materiał ma niesamowitą zdolność do absorpcji wody — im grubsza mikrofibra, tym lepiej wchłania płyny. Na tym jednak jej dobre strony się nie kończą. Ściereczki i mopy z mikrofibry bezkonkurencyjnie usuwają zabrudzenia, dlatego najchętniej wykorzystuje się je przy pracach porządkowych. Mikrofibra odporna jest na różnego rodzaju uszkodzenia, nie będzie się więc mechacić i przedzierać. Im cieńszy splot, tym tkanina odporniejsza na rozdarcia. Materiał nie jest śliski, dzięki czemu jest oddychający. Co ważniejsze, świetnie nadaje się dla alergików i dzieci — mikrofibra jest delikatna i miła w dotyku, nie ma więc mowy o podrażnieniach nawet bardzo wrażliwej skóry. Jej struktura stanowi również barierę dla bakterii i roztoczy. Chętnie używa się jej nawet w branży motoryzacyjnej, ponieważ jest bezpieczna dla lakieru.
Czy mikrofibra ma wady?
Do mikrofibry trzeba być cierpliwym. Należy odpowiednio ją pielęgnować, ponieważ wymaga ona odpowiedniej uwagi. Minusem może być fakt, że materiał to „syntetyk”, ale mikrowłókno jednocześnie dobrze trzyma ciepło i nie będziemy się pod nim pocić, ponieważ pościel będzie przewiewna. Warunkiem jakości jest oczywiście zakup od sprawdzonego producenta. Produkt z niepewnego źródła może niekiedy skończyć się rozczarowaniem. Wykonanie może być niestaranne, a sam materiał może nie posiadać swoich standardowych właściwości. Lepiej jest więc zainwestować nieco więcej, by móc cieszyć się pierwszorzędną jakością. A skoro już o tym mowa…
Czy warto zainwestować w pościel z mikrofibry?
Zakup pościeli czy koca z tego materiału staje się inwestycją na całe lata — o ile wiemy, jak prać mikrofibrę i potrafimy o nią zadbać. Choć produkty z można częściej poddawać czynnościom pielęgnacyjnym, należy zapoznać się z odpowiednimi zasadami, ponieważ nieprawidłowa konserwacja może mieć niekorzystny wpływ na materiał i przez to szybko straci swoje właściwości. Produkty z mikrofibry są łatwo dostępne, a ich koszt jest naprawdę niski, zważywszy na niesamowicie wysoką jakość. Warto zaznaczyć, że jest to zakup na lata.
Jak prać mikrofibrę?
Unikaj środków zmiękczających, bo to właśnie one powodują, że mikrofibra traci swoje właściwości. Może to pozbawić ją miękkości. Nie będzie też wchłaniać wody i stanie się bardziej podatna na blaknięcie kolorów. Możesz poddawać mikrofibrę niezliczonej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, a jej struktura i tak się nie zmieni. Musisz jednak bezwzględnie stosować się do informacji zasugerowanych na metce przez producenta. Produkt może posiadać domieszki innych materiałów, a to zmieni sposób jego konserwacji. Najdłuższą żywotność materiału zapewni pranie go w 40 lub 50 stopniach z użyciem delikatnych środków czyszczących. Po praniu powinien być wypłukany w zimnej wodzie. Dzięki temu się nie rozciągnie. Podczas prania nie należy mieszać mikrofibry z innymi materiałami. Można prać ją w pralkach automatycznych. Cienki materiał błyskawicznie schnie, ale mimo to możesz suszyć go w suszarkach bębnowych. Uważaj jednak na pledy i poduszki, ponieważ te powinno się suszyć w temperaturze pokojowej.