Jak prać pościel? Praktyczne wskazówki, które musisz znać!

Jak prać pościel? Praktyczne wskazówki, które musisz znać!

Choć pranie pościeli może wydawać się czynnością prozaiczną, to pamiętaj, że ma ono kluczowe znaczenie dla komfortu Twojego snu! Z tego względu niewątpliwie warto poświęcić chwilę, by poznać kilka podstawowych zasad, które zadbają o miękkość, trwałość i efektowny wygląd tkanin. Jak prać pościel, by materiał nie stracił swoich walorów? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek!

Jak prać pościel podstawowe zasady

Odpoczynek w świeżym, pachnącym i miękkim łóżku to idealne zwieńczenie dnia! Jak prać pościel, by w sypialni zawsze panowały takie warunki? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią częstotliwość – specjaliści zalecają, by prać pościel przynajmniej raz w miesiącu. W okresie letnim warto robić to raz na dwa tygodnie. Większość tkanin możesz z powodzeniem wyprać w pralce. Pamiętaj jednak, że warto zwrócić uwagę na zalecane ustawienia, które zwykle uwzględnione są na metce pościeli.

Pranie pościeli w ilu stopniach?

Jak prać pościel, by pozbyć się drobnoustrojów i zanieczyszczeń, a jednocześnie nie zniszczyć tkaniny? Rekomendowana temperatura zależy przede wszystkim od tkaniny, z której uszyty jest dany komplet. Zazwyczaj do prania pościeli zaleca się przedział 40-60°C.

Jak prać pościel praktyczne wskazówki

Jak już wspomnieliśmy, sposób prania ma kluczowe znaczenie dla kondycji tkaniny. Jak prać pościel, by najlepiej zadbać o materiał? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne:

– pranie pościeli na lewej stronie to dobry sposób na zapobieganie jej blaknięciu,

– ze względu na kolory pościeli jasnej nie należy prać z pościelą ciemną,

– przed praniem warto zapiąć suwaki lub guziki, co zapobiegnie poplątaniu i niedokładnemu wypłukaniu pościeli,

– odradza się pranie pościeli z innymi tekstyliami, np. ręcznikami, obrusami czy z bielizną.

Jak prać nową pościel?

Pamiętaj, że nową pościel warto wyprać przed pierwszym użyciem. Pozwoli Ci to pozbyć się resztek środków użytych w jej produkcji. Jak prać nową pościel? Jeśli tkanina jest bogato nasycona barwami, warto zabezpieczyć je przed wypłukaniem. Zrobisz to dzięki namoczeniu pościeli w zimnej lub letniej wodzie z dodatkiem octu.

Jak prać pościel z bawełny i satyno bawełny?

Choć na rynku dostępne są komplety wykonane z rozmaitych materiałów, to od lat największą popularnością cieszy się pościel bawełniana. Jak ją prać, by służyła Ci jak najdłużej? Pamiętaj, by zawsze zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Bawełnę i satyno bawełnę zwykle pierze się w temperaturze 40-60°C. W procesie warto unikać wybielaczy i intensywnego wirowania – możesz je zmniejszyć lub całkowicie wyłączyć. Pościel bawełnianą najlepiej rozwiesić lekko wilgotną, co sprawi, że tkanina ładnie rozprostuje się podczas wysychania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl