Jak prać pościel? Praktyczne wskazówki, które musisz znać!

Choć pranie pościeli może wydawać się czynnością prozaiczną, to pamiętaj, że ma ono kluczowe znaczenie dla komfortu Twojego snu! Z tego względu niewątpliwie warto poświęcić chwilę, by poznać kilka podstawowych zasad, które zadbają o miękkość, trwałość i efektowny wygląd tkanin. Jak prać pościel, by materiał nie stracił swoich walorów? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek!

Jak prać pościel podstawowe zasady

Odpoczynek w świeżym, pachnącym i miękkim łóżku to idealne zwieńczenie dnia! Jak prać pościel, by w sypialni zawsze panowały takie warunki? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią częstotliwość – specjaliści zalecają, by prać pościel przynajmniej raz w miesiącu. W okresie letnim warto robić to raz na dwa tygodnie. Większość tkanin możesz z powodzeniem wyprać w pralce. Pamiętaj jednak, że warto zwrócić uwagę na zalecane ustawienia, które zwykle uwzględnione są na metce pościeli.

Pranie pościeli w ilu stopniach?

Jak prać pościel, by pozbyć się drobnoustrojów i zanieczyszczeń, a jednocześnie nie zniszczyć tkaniny? Rekomendowana temperatura zależy przede wszystkim od tkaniny, z której uszyty jest dany komplet. Zazwyczaj do prania pościeli zaleca się przedział 40-60°C.

Jak prać pościel praktyczne wskazówki

Jak już wspomnieliśmy, sposób prania ma kluczowe znaczenie dla kondycji tkaniny. Jak prać pościel, by najlepiej zadbać o materiał? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne:

– pranie pościeli na lewej stronie to dobry sposób na zapobieganie jej blaknięciu,

– ze względu na kolory pościeli jasnej nie należy prać z pościelą ciemną,

– przed praniem warto zapiąć suwaki lub guziki, co zapobiegnie poplątaniu i niedokładnemu wypłukaniu pościeli,

– odradza się pranie pościeli z innymi tekstyliami, np. ręcznikami, obrusami czy z bielizną.

Jak prać nową pościel?

Pamiętaj, że nową pościel warto wyprać przed pierwszym użyciem. Pozwoli Ci to pozbyć się resztek środków użytych w jej produkcji. Jak prać nową pościel? Jeśli tkanina jest bogato nasycona barwami, warto zabezpieczyć je przed wypłukaniem. Zrobisz to dzięki namoczeniu pościeli w zimnej lub letniej wodzie z dodatkiem octu.

Jak prać pościel z bawełny i satyno bawełny?

Choć na rynku dostępne są komplety wykonane z rozmaitych materiałów, to od lat największą popularnością cieszy się pościel bawełniana. Jak ją prać, by służyła Ci jak najdłużej? Pamiętaj, by zawsze zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Bawełnę i satyno bawełnę zwykle pierze się w temperaturze 40-60°C. W procesie warto unikać wybielaczy i intensywnego wirowania – możesz je zmniejszyć lub całkowicie wyłączyć. Pościel bawełnianą najlepiej rozwiesić lekko wilgotną, co sprawi, że tkanina ładnie rozprostuje się podczas wysychania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl