Pościel bez prasowania? Oto sprawdzone metody na eliminację żelazka!

 

Nowe komplety pościeli niosą za sobą nadzieję o zdrowy i komfortowy sen. Nic więc dziwnego, że zaraz po zakupie masz ochotę oblec nimi kołdry i poduszki. Tymczasem świeżą, dopiero co kupioną pościel, trzeba koniecznie wyprać. W ten sposób usuniesz z niej to, co zostało po produkcji. Wypranie w ulubionym płynie zmieni też zapach nowo nabytego kompletu. Aby skrócić czas oczekiwania na sen w świeżym zestawie, możesz jednak z czegoś zrezygnować. Pościel bez prasowania jest bowiem równie dobra, jak ta potraktowana gorącem. Jak to zrobić, by poszewki wyglądały idealnie bez użycia żelazka?

 

Pościel bez prasowania jest bezpieczna dla zdrowia

 

Przekonanie, że tylko wyprasowane rzeczy są wolne od zarazków, to już przeszłość. Proszek do prania i standardowa temperatura wody to wystarczająca procedura czyszczenia pościeli. Oczywiście dodatkowa ochrona, w postaci wysokiej temperatury, może być pomocna. Jedynie pościel osób chorych i noworodków wymaga specjalnego traktowania. Pozostali domownicy mogą spać w czystej pościeli bez prasowania. W tym przypadku to względy estetyczne mogą skłaniać do użycia żelazka. Są jednak sposoby, które zapewnią Ci odpowiedni wygląd pościeli, bez prasowania.

 

Cały proces prania wpływa na to, że pościel nie wymaga prasowania

 

Wiele osób uważa, że niewyprasowane rzeczy wyglądają nieestetycznie. Za pomocą kilku prostych trików możesz jednak zapomnieć o żelazku. I nie oznacza to, że zagniecenia pozostaną. Jak więc doprowadzić pościel do ładu, bez prasowania? Proponujemy:

- unikać zagnieceń na etapie prania,

- rozwieszać pościel w łazience,

- prawidłowo rozwieszać pranie,

- korzystać z innych urządzeń,

- wybierać komplety z materiałów niewymagających prasowania.

 

Zmień ustawienia pralki, by nie trzeba było prasować pościeli

 

Traktowanie pralki automatycznej jak wyroczni to błąd. Jeśli i Ty na ślepo wybierasz programy, sugerując się jedynie rodzajem tkanin, zmień to. W pierwszej kolejności zmniejsz wirowanie na najmniejsze, bo szybciej obracający się bęben sprzyja zagnieceniom. Jak jeszcze pralka może Ci pomóc uzyskać pościel bez prasowania? Wyciągnij poszewki zaraz po skończonym cyklu. Nawet kilka minut w bębnie może sprawić, że powstałe zagniecenia będą trudne do usunięcia.

Jeśli Twoja nowoczesna pralka ma program „bez zagnieceń”, to najpewniej sama reguluje moc wirowania. Upewnij się jednak, że tak właśnie jest, nim zdecydujesz się go uruchomić.

 

Zapomnisz o uporczywym prasowaniu, gdy strzepiesz pościel

 

Po tym, gdy wyjmiesz pranie z pralki, trzeba je natychmiast strzepać. Dzięki temu wszelkie zagniecenia znikną. Zwróć koniecznie uwagę na to, jak rozwieszasz poszewki. Potrzebują one dużo miejsca i muszą być rozprostowane. Zawsze wieszaj je na całą szerokość i upewnij się, że nic Ci się nie zawinęło.

Dodatkowo warto rozwiesić pranie w łazience. Tam, pod wpływem wilgoci i pary wodnej wszelkie zagniecenia same się wyprostują. I choć nie każdy dysponuje tak dużym salonem kąpielowym, by móc sobie na to pozwolić, warto spróbować. To dotyczy też odzieży, którą trzeba w jakiś sposób doprowadzić do ładu.

 

Rozprasujesz ubrania za pomocą suszarki bębnowej

 

Ci, którzy zdecydowali się na zakup suszarki bębnowej, nie wyobrażają sobie życia bez niej. W prosty sposób mogą bowiem otrzymać suche pranie. I to bez konieczności żmudnego rozwieszania go po całym mieszkaniu. Nawet gdy dysponujesz miejscem na ręczne suszarki, inwestycja w maszynę pozwoli Ci oszczędzić sporo czasu. W kilkadziesiąt minut możesz mieć już czyste i suche rzeczy, gotowe do założenia. W przypadku pościeli nie musisz mieć nawet zastępczych kompletów. Jeśli rano wstawisz pranie i suszenie, wieczorem znów będziesz spać w tych samych, lecz świeżych poszewkach.

Najważniejsze jest jednak to, że suszarka także ułatwia prasowanie ubrań. Do tego stopnia, że możesz obejść się bez żelazka. Wystarczy, że wypraną pościel poskładasz i równo włożysz do bębna suszarki. A później wyjmiesz ją zaraz po skończeniu procesu i od razu nawleczesz na kołdry i poduszki. Możesz też ją zwinąć i odłożyć na półkę. To istotne, bo rulon, inaczej niż kostka, wpływa na sposób gniecenia.

 

Wybierz pościel z materiału, który się nie gniecie

 

Jeśli nie znosisz żelazka, unikaj tkanin, które się gniotą. To prosty sposób, by raz na zawsze wyeliminować konieczność używania nielubianego sprzętu. Pościel, której nie trzeba będzie prasować, powinna być z miękkiej bawełny. To także najzdrowszy rodzaj, szczególnie dla małych dzieci. Jeszcze lepsza będzie satyno bawełna, jaką znajdziesz w naszym sklepie. Jest gładka i delikatna, a prawidłowe rozwieszenie do suszenia w zupełności wystarczy.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl