
Naprawdę frustrujące są sytuacje, kiedy dopiero co praliśmy ręczniki, a tu nie dość, że nie są już tak miękkie i przyjemne w dotyku, to jeszcze nieprzyjemnie pachną… Być może popełniasz podstawowe błędy podczas prania czy przetrzymywania tkanin. Jaki sekret tkwi w prawidłowej pielęgnacji domowych ręczników, by utrzymać je w dobrej kondycji przez dłuższy czas? Jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały?
Postaw na dobry gatunek ręcznika, a te nie będą śmierdzieć po praniu!
Czasem bywa tak, że nawet bezpośrednio po praniu ręczniki mają dziwny, nieprzyjemny zapach, często czuć od nich wręcz pleśń, którą trudno wywabić nawet po całkowitym wysuszeniu na świeżym powietrzu. Żeby zapobiec przykrym konsekwencjom, polegającym na brzydko pachnących ręcznikach, musisz zadbać o odpowiedni dobór tkanin, których używasz na co dzień. Warto wybierać materiały, które cechują się zarówno dużą chłonnością wilgoci, jak i higroskopijnością struktury oraz szybkim suszeniem. Tego rodzaju zalety odnajdziesz w ręcznikach frotte, które są przy tym idealnie miękkie i przyjemne w dotyku.
Jaki program prania wybrać, by ręczniki nie śmierdziały?
To, czy uda Ci się zachować świeżość i przyjemny zapach ulubionych tkanin, w dużej mierze zależy od konkretnego programu prania ustawianego na pralce. W przypadku ręczników typu frotte najlepszym sposobem na to, by materiały nie śmierdziały, będzie ustawienie cyklu przeznaczonego dla produktów bawełnianych. Warto również wybrać jak najmniejsze obroty, by wirowanie nie było zbyt intensywne – może to spowodować katastrofalne skutki procesu. Ręczniki są mocno eksploatowane w trakcie każdorazowego czyszczenia, dlatego wybierz raczej dłuższy program, dzięki temu zyskasz pewność, że tkaniny się dopiorą.
A jaką temperaturę ustawić, by ręczniki nie śmierdziały?
Prawda jest taka, że zawsze musisz najpierw znaleźć informację o wymaganej temperaturze na metce danego ręcznika. Producent, sugerując określone podejście, kieruje się dobrem produktu i jego wytrzymałością na działanie detergentów używanych podczas prania. Nieczystości usuwają wysokie temperatury (np. 90°C), aczkolwiek niektóre modele mogą w ten sposóbzostać szybko zniszczone. Najbezpieczniej jest prać ręczniki w granicach 40-60°C.
Domowe sposoby na brzydko pachnące ręczniki
Kluczową kwestią jest ograniczanie detergentów i środków zmiękczających – jest to dobry sposób na pranie ręczników, żeby nie śmierdziały. Istnieją również praktyczne, domowe rady, by pozbyć się uciążliwego zapachu. Sprawdzone jest stosowanie sody oczyszczonej (odnośnie prania białych tkanin) lub octu (tyczy się materiałów kolorowych) w miejsce proszku.