Zabawki dla niemowlaka. Jakie wybrać w pierwszym, a jakie w drugim półroczu pierwszego roku życia?

Pierwszy rok życia malucha to wyjątkowy czas. Dziecko nie tylko dynamicznie się zmienia, ale także – w szybkim tempie zdobywa nowe umiejętności. Jako rodzic powinieneś szczególnie zaangażować się w rozwój pociechy. Koniecznie sprawdź, jakie zabawki dla niemowlaka zapewnią dziecku mądrą zabawę – przeczytaj nasz poradnik i uzupełnij dziecięcą kolekcję!

Czy dziecku są potrzebne zabawki?

Zastanawiasz się, czy kilkumiesięczny maluch potrzebuje czegoś więcej niż obecności rodziców i podawanego na żądanie pokarmu? Okazuje się, że warto sięgnąć po dostosowane do wieku niemowlęcia zabawki. Jakie? Takie, które będą skutecznie wspierały rozwój dziecka, jednocześnie dbając o atrakcyjność spędzanego czasu. Co możesz wybrać, szukając zabawki dla swojej pociechy? Co warto podarować na prezent podczas pierwszego spotkania z maluszkiem przyjaciół? Poznaj sześć propozycji, które nigdy Cię nie zawiodą i sprawdź, jak wpłyną na rozwój dziecka.

Zabawki dla najmłodszych – poznaj propozycje dla dzieci do 6 miesiąca życia

Wiedziałeś, że nowonarodzone dziecko nie tylko nie widzi wyraźnie, ale także – nie rozróżnia kolorów i nie wyodrębnia detali? Mimo to zdecydowanie warto zachęcać maluszka do skupiania wzroku na konkretnych przedmiotach, proponując zabawki kontrastowe. Doskonałym wyborem okażą się biało-czarne grzechotki i piłki sensoryczne w tych samych kolorach. W późniejszych tygodniach zachęcą Twoją pociechę to sięgania po nie, ściskania, a także – dotykania i poznawania nowych faktur. Jak jeszcze warto korzystać z takich zabawek dla niemowlaka?

- Grzechotki uwrażliwią maluszka na dźwięki, a dodatkowo – doskonale sprawdzą się w ćwiczeniach skupiających się na stymulowaniu wzroku. Decydując się na grzechotkę na wózek, a więc – girlandę z zabawek, zajmiesz swoją pociechę podczas spaceru.

- Piłki sensoryczne, przez wielu rodziców postrzegane są jako narzędzie do zajęć prowadzonych w ramach terapii SI. Tymczasem okazuje się, że mogą być doskonałą zabawką – zarówno dla młodszych, jak i starszych maluchów. Idealne do masażu relaksacyjnego (pozwalają zacieśniać więź pomiędzy dzieckiem, a rodzicem), chwytania i dotykania, sprawdzą się także w kąpieli.

Jakie zabawki dla niemowląt po 6 miesiącu życia warto wybrać?

Dziecko po ukończeniu 6 miesiąca życia zaczyna widzieć coraz wyraźniej, dostrzega także kolory, a często – próbuje samodzielnie siadać. To doskonały czas, by uzupełnić zabawki malucha o nowe propozycje. Jakie zabawki dla niemowląt w drugim półroczu pierwszego roku życia wybrać? Pierwsze miejsce wciąż należy do piłek sensorycznych, jednak na tym etapie dobrze zastąpić je kolorową wersją. Co jeszcze okaże się niezbędne?

Jeśli maluszek samodzielnie siedzi, warto zdecydować się na gumowe zabawki do kąpieli. Doskonale sprawdzą się zarówno w wannie, jak i wanience, a latem – w basenie. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także kaczuszki na łódkach. Taka zabawka zachęci najmłodszych do łączenia elementów, dotykania ich i poznawania ich struktury.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla niemowląt?

Wiesz, jakie zabawki dla niemowląt kupić, jednak wciąż masz wątpliwości, czy na pewno spełniają szereg restrykcyjnych wytycznych? Decydując się na konkretny model, zwróć uwagę, czy:

- został wykonany z wysokojakościowych i dodatkowo – atestowanych materiałów, bezpiecznych dla najmłodszych użytkowników. To ważne – specjalne oznaczenia dadzą Ci pewność, że zabawka, którą wybierasz dla swojego dziecka, nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie;

- jest odpowiedniej wielkości. Zabawka dla niemowlaka nie powinna być zbyt mała (dziecko mogłoby ją połknąć) ani zbyt duża (wówczas może nie zmieścić się w małych rączkach);

- jest pozbawiony małych elementów, a zwłaszcza takich, które z łatwością mogą się oderwać. Zabawki dla dziecka poniżej pierwszego roku życia powinny być solidne, jednoelementowe, a w przypadku kilku części – duże i dokładnie połączone;

- nie zawiera magnesów, gdyż te, w przypadku połknięcia przez dziecko, są bardzo niebezpieczne (nie tylko dla najmłodszych dzieci);

- jest łatwy w czyszczeniu. To bardzo ważne, zwłaszcza że niemowlęta poznają świat zmysłami. Zabawka trafia nie tylko do rączek, ale także – do buzi.

Jak pielęgnować zabawki dla niemowląt?

Bez względu na to, jakie zabawki dla niemowląt wybierzesz, nie mają one łatwego życia. Trafiają do rączek i bezpośrednio – do buzi maluszka, wypadają z wózka, a w takich sytuacjach niejednokrotnie są podawane przez obce osoby. Często znajdują swoje miejsce w torbie, samochodzie, na stole w kawiarni albo – w koszyku zamontowanym pod wózkiem. Jednym słowem – na ich powierzchni zdecydowanie roi się od bakterii i drobnoustrojów. Jak się ich pozbyć, by nie zagrażały Twojemu dziecku? Wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Poznaj jej podstawowe zasady.

Zabawki niemowlęce należy czyścić, gdy:

- są wyraźnie zabrudzone. Jeśli nie są, wystarczy je przetrzeć, a kompleksowe porządki zaplanować raz w miesiącu;

- dziecko choruje, ma biegunkę albo jest przeziębione;

- bawiły się nimi inne dzieci lub gdy zabawka upadła i podał ją ktoś obcy;

- dopiero pojawiła się w kolekcji maluszka (zabawki należy myć bezpośrednio po zakupie).

Chcąc wyczyścić zabawki niemowlęce, pamiętaj, by używać wyłącznie delikatnych środków myjących. Zanim podasz zabawkę dziecku, wypłukaj ją dokładnie, a następnie – osusz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl